Studia, nauka

2007-03-09 17:05:13

Co warto studiować? - Niderlandystyka na UWr

Wasza ocena 7.1 Oceń artykuł
Co warto studiować? - Niderlandystyka na UWr 7.1 out of 10 based on 14 ratings. 14 user reviews.

Zastanawiasz się, jaką przyszłość mają "dziwne" kierunki? Niderlandystyka, mimo że jest mało znanym kierunkiem, przyciąga coraz więcej chętnych. O uczelni, wykładowcach i klimacie opowiadają studenci filologii niderlandzkiej.

Budynek Katedry Niderlandystyki UWr fot. Paweł Frenczak

Budynek Katedry Niderlandystyki UWr

fot. Paweł Frenczak

1. Jakie są przedmioty?

Olo: Kurcze no, pytanie jest dziwnie sformułowane ale odpowiem na nie i tak. Przedmioty są odpowiednio przygotowane do profilu studiów choć na razie wszystkie nachodzą na siebie tworząc jedną wielką kupę. Większość z nich jest przydatna min. wszystkie rodzaje ćwiczeń, historia no i powiedzmy, że łacina ale obecność filozofii a konkretnie historii filozofii żeby być uczciwym jest dla mnie bezsensem. Wątpię, czy na naszym 1 roku znajdzie się choć jedna osoba - pasjonat która skorzysta z tego..
Janusz: Język niderlandzki, niemiecki, angielski, i sporo przedmiotów typu historia Niderlandów, wiedza o Niderlandach, historia literatury niderlandzkiej
Klaudia: Głównie związane z Niderlandami...Ale zaskoczenie, co?

2. Jacy są wykładowcy/prowadzący?

Olo: Ich moc dydaktyczną przyjdzie mi jeszcze ocenić, ale mogę powiedzieć co myślę o nich na tę chwilę. Większość kadry stanowią młode osoby z - nie powiem - ambicjami, co jest dobre... dla kogoś na pewno. Boję się rzucać nazwiskami, bo kim ja jestem żeby oceniać starszych i mądrzejszych od siebie, ale np. tematy wokół których mają toczyć się konwersacje na ćwiczeniach z konwersacji są nieco oklepane. "Co lubisz robić w wolnym czasie?"  grac na harfie - zanim dojdzie do mnie nawet te rzeczy będą powiedziane a ja powtórzę po raz n-ty że lubię czytać książki i kijken naar de TV. "Gdzie byłeś na feriach" W Aspen - w domu bo mnie nie stać na wyjazd. W zasadzie może się okazać, że ja jedyny mam takie obiekcje, bo nie mam wyobraźni, ale co mnie to obchodzi? Ale też absolutnie nie twierdzę, że ktoś jest złym
wykładowcą. Co do osobowości, to na naszej katedrze mamy ich całkiem kolorową galeryjkę. Wystarczy wspomnieć dr B. Rajmana którego cechuje dość niestandardowe podejście do rzeczywistości, co akurat w tym znaczeniu należy rozpatrzyć pozytywnie.
Janusz: Wykładowcy są bardzo przyjaźni, zawsze służą pomocą (czy to drogą elektroniczną czy osobiście). Zajęcia przeprowadzają z pasją.
Klaudia: Generalnie w porządku, są otwarci na problemy studentów, komunikatywni i życzliwi w stosunku do słuchaczy. Nie wytwarzają wokół siebie jakieś bariery niedostępności.

 3. Ile trzeba się uczyć?

Olo: Jak na razie niewiele, prawie nic, jak będzie dalej to się jeszcze
okaże.

"Klimat jest dość kameralny z uwagi na małą liczbę osób studiujących. Atmosfera jest luźna i sprzyja nawiązywaniu bliższych, przyjacielskich kontaktów z innymi." fot. Paweł Frenczak

"Klimat jest dość kameralny z uwagi na małą liczbę osób studiujących. Atmosfera jest luźna i sprzyja nawiązywaniu bliższych, przyjacielskich kontaktów z innymi."

fot. Paweł Frenczak

Janusz: Uczyć trzeba się systematycznie (wiadomo, nowy język, wszystko od podstaw), trudno podać to w jednostkach czasu
Klaudia: Jeśli podejmie się systematyczną pracę, to nie trzeba siedzieć bardzo długo przy książkach. A i bez tej systematyczności nie trzeba ciągle zakuwać:)

4. Jaki klimat panuje na uczelni? Jaka jest atmosfera?

Janusz: Klimat na uczelni jest miły, starsze roczniki przyjaźnie obchodzą się z pierwszakami, nie ma wywyższania się.
Klaudia:
Klimat jest dość kameralny z uwagi na małą liczbę osób studiujących. Atmosfera jest luźna i sprzyja nawiązywaniu bliższych, przyjacielskich kontaktów z innymi.

5. Jacy są ludzie, jak się ubierają, więcej jest chłopaków czy dziewczyn?

Olo: Faceci w defensywie, choć ponoć i tak jesteśmy wyjątkowo męskim rokiem z tego co słyszałem. Jak się ubierają? Normalnie, jedni chcą być zauważeni, inny chcą być modni a jeszcze inni nie zwracają na to uwagi lub ubiorem próbują się wręcz maskować. Co do stylu na uczelni, niderlandystyka należy pod tym względem do takich kierunków jak: psychologia, architektura, kulturoznawstwo i innych "wyzwolonych" gdzie każdy - czasami nawet na siłę próbuje pokazać swoim wyglądem jak bardzo jest niezależny i wyzwolony.
Janusz: Przeważają dziewczyny, ludzie są przyjaźni choć kontakty nawiązuje się dość wolno. Co do strojów to jest mieszanka, dokładnie taka jak na ulicy, zawsze jest parę osób które się wyróżniają.
Klaudia: Ludzie są mili i otwarci. Nie czuje się, że studia są „wyścigiem szczurów". Ogólnie wszyscy podchodzą do siebie na luzie. Szczególnie, iż nikt nigdy nie uczył się tego języka, więc jego nieznajomość jednoczy nas w jakiś sposób. Ubierają się raczej normalnie. Kilka osób ma tylko swój styl w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Brak rewii mody i przesadnej ekscentryczności znanej z ogólniaków. Przeważają dziewczyny.

6. Jak oceniasz dojazd do uczelni?

Olo: Uczelnia jest praktycznie na rynku wiec z dojazdem nie ma nigdy problemów
Janusz:
Dojazd jest przyzwoity, gdyż uczelnia jest w samym sercu miasta, jest wiele przystanków w odległości którą da się pokonać w 5 min pieszo(zarówno tramwaje jak i autobusy)
Klaudia: Z uwagi, że uczelnia znajduje się blisko Rynku, dojazd oceniam jako dobry.

"Wykładowcy są bardzo przyjaźni, zawsze służą pomocą (czy to drogą elektroniczną czy osobiście). Zajęcia przeprowadzają z pasją." fot. Paweł Frenczak

"Wykładowcy są bardzo przyjaźni, zawsze służą pomocą (czy to drogą elektroniczną czy osobiście). Zajęcia przeprowadzają z pasją."

fot. Paweł Frenczak

7. Co sądzisz o Paniach w Dziekanacie?

Olo: Widziałem je bodajże dwa-trzy razy. Nie mam zdania.
Janusz:
Na razie mi nie podpadły, nie mam większych zastrzeżeń choć mogłyby być nieco bardziej miłe, w końcu to dzięki nam mają pracę.
Klaudia:
Miałam tylko jeden kontakt z taką panią i było w porządku. Ponoć nasz kierunek ma szczęście w tym przypadku, co potwierdzają nawet wykładowcy.

8. Jak oceniasz możliwości pracy po ukończeniu studiów?

Olo: I have no idea :( W większym stopniu to zależy od ambicji i wytrwałości człowieka, niż od posiadanego wykształcenia a co do możliwości z dodatkowym szkoleniem -specjalizacja (handlową, informatyczna etc.) mogą być duże.
Janusz: Miejsc pracy może nie będzie za wiele, ale kierunek kształci mało osób więc każdy powinien coś znaleźć, zresztą i tak większość po studiach nie pracuje w swojej dziedzinie.
Klaudia:
Ciężko już teraz oceniać, czy ten kierunek „zaskoczy" za te parę lat. Myślę jednak, że dzięki znajomości tego języka jest perspektywa wyjazdu za granicę, co w zjednoczonej Europie jest niewątpliwie atutem.


Przedmioty brane pod uwagę podczas rekrutacji: j. obcy - rozszerzony (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski), język polski - rozszerzony, przedmiot do wyboru - rozszerzony
Ilość chętnych (w 2006 roku):
305
Ilość przyjętych:
30
Egzaminy dodatkowe:
brak

ul. Kuźnicza 21-22
50-138 Wrocław
nr 48713752788
e-mail: kfn@uni.wroc.pl

 

                                                                                                               Ildefons Petronelli


studente.pl on Facebook
Zapomnialem podac namiary: holender6@tlen.pl Holender2010-05-13 13:39:37
Czesc, Jestem nauczycielem, holendrem, ide w najbliszym czasie na emeritury. Szukam w Polsce mozliwosc zdobycie zawodu tłumacza Polsko-Holenderski. Prosze o pomoc w formie adresow, telefonow Zgory dziekuje.
Jerzy
Holender.2010-05-13 13:38:16
Przeczytałem Twój komentarz drogi Vlardingen na temat Niderlandystyki. Uważam, że masz 100 % racji. Faktycznie: kto chciałby studiować wieczorowo, a pracuje, musiał by chyba zwolnić się z pracy, albo być biznesmenem, który nie musi wyliczać się z czasu. Również co do tego, że jest bardzo szczupła ilość uczelni, gdzie można się kształcić w tym kierunku - racja całkowita. Ja mieszkam w Lodzi, gdzie na Uniwersytecie nie ma tego kierunku, Też chciałbym uczyć się tego języka, jednak nie mam gdzie, Też pracuję, a więc nie podobna zwalniać się z pracy, by dojechać do Wrocławia! Także uważam, że to kierunek tylko dla wybranych - z Wrocławia i okolić. My, z pozostałej części kraju musimy obejść się smakiem. A jeszcze na marginesie: to skandal, żeby takie miasto jak Lódź nie posiadało na Uniwersytecie tego kierunku! Milion mieszkańców! widzewiak z łodzi2008-09-03 19:04:40
Uważam,że na studia wieczorowe powinni być przyjmowani wszyscy, którzy chcą studiować! Oczywiście po zapłaceniu za I semestr. Nie powinno być żadnej kwalifikacji na podstawie wyników z matury. Ocena na świadectwie jest częstokroć nie adekwatna do posiadanej rzeczywiście wiedzy.Wszyscy powinni być przyjmowani i dopiero po I roku powinien być "odsiew"! nick2008-05-01 20:24:33
Szkoda, że nie ma studiów w systemie zaocznym, a tylko wieczorowym- to po pierwsze,
- po drugie - sądzę, że więcej Uczelnia by miała z wprowadzenia studiów w systemie zaocznym,
po trzecie-dla ludzi pracujących- jak ja- nie ma możliwości zwalniania się na zajęcia z pracy w godzinach przedpołudniowych-pracuję w Powiatowym Urzędzie Pracy- mamy moc interesantów,
po czwarte - sądzę, że opłaty za semestr są mocno wygórowane, zwłaszcza dla ludzi pracujących w tzw. budżetówce, gdzie zarobki są marne,
i wreszcie po piąte- myślę, że niderlandystykę należało, by wprowadzić na innych uczelniach w kraju. Mieszkam w województwie łódzkim i ciężko było by mi dojeżdżać na zajęcia do Wrocławia.
Chciałbym poznać Waszą opinię na poruszone przeze mnie tematy. Pozdrawiam wszystkich pasjonatów tego pięknego języka i zakochanych w Niderlandach - jak ja! Vlardingen.
Vlardingen2008-04-26 20:06:56
u nas nie ma lektoratów z angielskiego i niemieckiego. zajęcia są w naszym instytucie. poziom jest wyższy, dlatego chyba warto. me2008-03-04 15:13:33
Jak z jezykami na fil. niderlandzkiej? widzialam na planie ze to lektoraty, a lektoraty zazwczyaj sa slabe. jak to jest na fil. niderlandzkiej? warto isc na angielski/niemiecki? Trela2007-12-21 22:41:41
niderlandystyka tylko w systemie wieczorowym, nie ma zaocznych.. a co do wieku i roku zdania matury.. to raczej nie ma żadnego znaczenia.. chcesz, to studiuj ..2007-11-24 22:12:40
Maturę zdałem w 1969 r. Mam 56 lat. Jak myślicie: czy mógłbym spróbować studiować na niderlandystyce w systemie zaocznym? Maciej2007-11-17 17:22:15
jeden kamien z serca a jesli chodzi o ten konkurs swiadectw to przedmiot do wyboru moze byc obojetnie jaki ? np jakiejs podstawy przedsiębiorczości?? czy musi to byc przedmiot z ktorego zdajemy mature jako przedmiot obowiazkowy? i czy ten konkurs jest jak jest duzo ludzi o tych samych procentach matur czy juz od razu? moze moglabym pogadac z kims, kto obecnie tam chodzi na gadu ?? moj numer 4415713. pozdrawiam madzia h2007-11-15 21:43:31
« [1] 2 » 

Forum studente.pl Najnowsze wątki | Najpopularniejsze wątki | Dołącz

Zobacz także

W tych firmach chcemy pracować. Najlepiej płacą i motywują 10 fotografów, których warto śledzić na Instagramie Hobbit Pustkowie Smauga: Najwspanialszy smok kina
Przypomnij hasło » Zarejestruj się »

Szukasz szkoły lub uczelni?

Ilość obiektów: 3814Dodaj swój wpis!

Polecane

  • Policealne Studium „Oświata”

    Policealne Studium „Oświata” to szkoła z 17-letnią tradycją – istnieje od 1992 roku. Studium posiada prawa szkoły publicznej. Realizujemy programy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz przygotowujemy do zewnętrznych egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Proponujemy kierunki: 2-letnie, 1,5-roczne, 1-roczne.